LOADING...

Do góry

9 lutego 2024

Zapusty w Skansenie – Podlaski Karnawał

Marszałek Województwa Podlaskiego, Artur Kosicki, oraz Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Katarzyna Ancipiuk, mają zaszczyt serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców i miłośników tradycji na niepowtarzalne “Zapusty w Skansenie”, które odbędą się najbliższą niedzielę, 11 lutego, w godzinach 11.00-15.00.

To wyjątkowe wydarzenie przeniesie uczestników do magicznej atmosfery podlaskiego karnawału sprzed lat, pełnej korowodów przebierańców, tradycyjnych obrzędów, muzyki, tańców oraz pysznych zapustnych smakołyków.

Zapusty na podlaskiej wsi, takie jak przed laty, charakteryzowały się wyjątkową kolorystyką i radością. Centralnym elementem karnawału zawsze było przebieranie się, które miało za zadanie rozbawić i przenieść uczestników w świat marzeń. Ludzie przywdziewali kostiumy zwierząt, postaci “nie z tego świata” – diabłów, aniołów czy nawet postaci śmierci. Czasem także mężczyźni udawali kobiety, a kobiety mężczyzn. Przebierańcy odwiedzali domy, oczekując na poczęstunek, a zabawa kończyła się wspólnym biesiadowaniem i tańcami w karczmie.

Na “Zapustach w Skansenie” uczestnicy będą mieli okazję podziwiać korowód przebierańców, a do tańca zagra Kapela Braci Rejwów. Ponadto, planowane są warsztaty tańców tradycyjnych dla rodzin, tworzenia karnawałowych masek, skręcania faworków, a także degustacja zapustnych słodkości. Warto wspomnieć, że tłuste smakołyki pomagały najeść się do syta przed nadchodzącym czterdziestodniowym postem.

Przez cały czas trwania imprezy, uczestnicy będą mogli zwiedzać wystawy we Dworze z Bobry Wielkiej. Dla tych, którzy zechcą spędzić czas na świeżym powietrzu, przygotowano również ognisko, na które można przynieść własny prowiant.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

W programie “Zapustów w Skansenie” znajdują się:

  • Warsztaty wykonywania masek karnawałowych;
  • Warsztaty skręcania faworków;
  • Warsztaty tańców tradycyjnych dla rodzin;
  • Zwiedzanie wystaw stałych we Dworze z Bobry Wielkiej;
  • Przemarsz korowodu przebierańców i maszkar zapustnych;
  • Degustacja faworków i pączków;
  • Potańcówka z Kapelą Braci Rejwów;
  • Ognisko (prowiant własny).

Zapraszamy do wspólnego świętowania karnawału w tradycyjnym stylu podlaskiej wsi!

 

źródło: pmkl.pl

Poprzedni Artykuł

Rozwijaj Młode Pokolenie: Program Mikrograntów „Generacja V4” na Wiosnę 2024

Następny Artykuł

Fundacja Biedronki Rusza z III Edycją Programu “Danie Wspólnych Chwil”…

post-bars