Śmierć papieża Franciszka
Koniec pontyfikatu pełnego reform i troski o ubogich
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7:35 rano w swoim apartamencie w Domu Świętej Marty w Watykanie, kończąc pontyfikat trwający niemal 13 lat. Miał 88 lat.
Przyczyna śmierci
Oficjalna przyczyna śmierci papieża została podana przez dyrektora watykańskiej służby zdrowia, prof. Andreę Arcangeliego. Papież zmarł w wyniku udaru mózgu, który wywołał śpiączkę oraz nieodwracalną zapaść kardiologiczną. Pogorszenie stanu zdrowia nastąpiło nagle – jeszcze o godzinie 6 rano Franciszek czuł się stosunkowo dobrze, ale już około godziny 7 doszło do udaru i szybkiego załamania funkcji życiowych, z których papież nie odzyskał przytomności.
Przez ostatnie miesiące Franciszek zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W lutym i marcu 2025 roku był hospitalizowany w rzymskim szpitalu Gemelli z powodu ciężkiego, obustronnego zapalenia płuc, które stanowiło poważne zagrożenie dla jego życia. Po 39 dniach leczenia wrócił do Watykanu, gdzie przebywał w rekonwalescencji pod stałą opieką medyczną.
Życie i pontyfikat
Jorge Mario Bergoglio, pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej, objął Stolicę Piotrową w 2013 roku. Jego pontyfikat był naznaczony licznymi reformami Kościoła katolickiego oraz szczególną troską o ubogich i marginalizowanych. Franciszek znacząco zmienił skład Kolegium Kardynalskiego, promując duchownych z różnych zakątków świata, również z miejsc dotąd nieobecnych w tym gronie, jak Mongolia czy Sudan Południowy.
Podczas swojego pontyfikatu papież stawiał na dialog, synodalność i otwartość Kościoła. Zwołał cztery synody, w tym Synod o Synodalności, który zakończył się w październiku 2024 roku. Wprowadził też reformy w Kurii Rzymskiej oraz podjął działania przeciwko kryzysowi wykorzystywania seksualnego w Kościele, m.in. poprzez motu proprio Vos Estis Lux Mundi z 2019 roku.
Reakcje i dalsze kroki
Informacja o śmierci papieża wywołała żałobę na całym świecie. Dzwony kościołów rozbrzmiały na znak żałoby, a flagi w wielu krajach, m.in. we Włoszech, Indiach, na Tajwanie i w USA, zostały opuszczone do połowy masztu. W Argentynie, ojczyźnie Franciszka, zawieszono mecze piłkarskie na cześć papieża, który był zagorzałym kibicem klubu San Lorenzo.
Ceremonia złożenia ciała papieża do trumny odbyła się już w poniedziałek wieczorem w Watykanie, a jego ciało zostanie przetransportowane do Bazyliki św. Piotra, gdzie wierni będą mogli oddać mu hołd. Pogrzeb zaplanowano na sobotę 26 kwietnia 2025 roku, co rozpocznie dziewięciodniowy okres żałoby.
Po zakończeniu żałoby kardynałowie z całego świata zbiorą się na konklawe, aby wybrać nowego papieża, który poprowadzi Kościół katolicki w kolejnych latach.
Papież Franciszek pozostawił po sobie dziedzictwo otwartości, reform i głębokiej troski o ludzi na peryferiach społecznych i Kościoła. Jego śmierć oznacza koniec ważnej ery, ale także początek nowego rozdziału w historii Kościoła katolickiego.
Zdjęcie: Annett_Klingner z Pixabay