Susza w Biebrzańskim Parku Narodowym
Apel o Ochronę Wód i Przyrody
Długotrwałe okresy bezopadowe oraz wysokie temperatury, które miały miejsce w 2024 roku, doprowadziły do poważnej suszy hydrologicznej na obszarze zlewni Biebrzy. W wyniku tych niekorzystnych warunków atmosferycznych, poziom wód w rzekach znacznie się obniżył, co potwierdzają pomiary na wodowskazach, w tym w Burzynie. W 2025 roku przepływ wód w tej lokalizacji jest ponad pięciokrotnie niższy niż w roku ubiegłym.
Równocześnie, monitoring prowadzony przez Biebrzański Park Narodowy (BbPN) ujawnia rekordowo niskie stany wód podziemnych. W niektórych obszarach basenu środkowego poziom zwierciadła wód spadł o 1,3 metra poniżej gruntu. Taki stan rzeczy, w połączeniu z niewielkimi opadami jesienią oraz bezśnieżną zimą, prowadzi do przesuszania gleb torfowych. Te niepokojące warunki stwarzają poważne zagrożenie pożarowe.
Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego, Artur Wiatr, zwraca się z apelem do wszystkich obywateli o unikanie wypalania traw i trzcinowisk. Wysokie temperatury oraz silny wiatr sprawiają, że nadchodzący sezon wegetacyjny może być wyjątkowo suchy, co zwiększa ryzyko pożarów. „Mała iskra powoduje duży ogień”, mówi Wiatr, podkreślając, że wiele zależy od odpowiedzialności społecznej.
Przyrodnicy obawiają się powtórki z katastrofalnego pożaru z 2020 roku, który spalił ponad 5500 hektarów powierzchni parku. Służby są w stałej gotowości, ale kluczowe jest zaangażowanie każdego z nas w ochronę środowiska. Artur Wiatr zachęca do reagowania na wszelkie niebezpieczne sytuacje oraz do zachowania ostrożności przy używaniu ognia.
W obliczu tak dramatycznych zmian w środowisku naturalnym, dyrektor parku apeluje o wspólną refleksję na temat znaczenia wody. „Cieszmy się jej obecnością i szukajmy sposobów na jej zatrzymanie w krajobrazie”, mówi Wiatr. Biebrzański Park Narodowy od lat prowadzi działania renaturyzacyjne mające na celu poprawę uwilgotnienia torfowisk.
Susza hydrologiczna na obszarze Biebrzy to poważny problem, który wymaga natychmiastowej uwagi i działań ze strony społeczności lokalnej oraz instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Odpowiedzialne zachowanie każdego z nas może pomóc w ochronie cennych ekosystemów oraz zapobiec katastrofom ekologicznym.
źródło: facebook.com, radio.bialystok.pl