LOADING...

Do góry

15 lipca 2024

Odsłonięcie muralu mjr. dypl. Mieczysława Potockiego „Węgielnego”

W 80. rocznicę akcji “Burza” i operacji “Ostra Brama”, 4 lipca 2024 roku, odsłonięto mural upamiętniający majora dyplomowanego Mieczysława Potockiego “Węgielnego”, dowódcę 2. Zgrupowania Partyzanckiego Armii Krajowej.

Uroczystość odbyła się w Goniądzu, rodzinnym mieście majora, gdzie na siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej artysta Mateusz Wróblewski stworzył imponujący wizerunek bohatera.

Major Potocki, urodzony 18 marca 1909 roku w Goniądzu, pochodził z rodziny o silnych tradycjach patriotycznych i wojskowych. Jego brat, kapitan Albin Potocki, był ofiarą zbrodni katyńskiej, a siostra Stefania służyła w Armii Krajowej i brała udział w Powstaniu Warszawskim. Kariera wojskowa Potockiego rozpoczęła się od nauki w Szkole Podchorążych Inżynierii w Warszawie. W 1932 roku został mianowany podporucznikiem, a w 1934 roku awansował na porucznika. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył studia w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie, uzyskując stopień kapitana dyplomowanego.

Podczas wojny obronnej 1939 roku Potocki służył w sztabie Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Narew”. Po internowaniu przez Litwinów zdołał uciec i od maja 1940 roku działał w strukturach Związku Walki Zbrojnej w Wilnie. Mimo aresztowania przez NKWD w 1941 roku, udało mu się odzyskać wolność i powrócić do konspiracji.

W kolejnych latach wojny Potocki pełnił kluczowe funkcje w strukturach Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, organizując oddziały partyzanckie i koordynując działania dywersyjne. W 1944 roku, już jako major, objął dowództwo nad Zgrupowaniem Partyzanckim AK nr 2, które odegrało znaczącą rolę w akcji “Burza” i operacji “Ostra Brama”.

Kulminacyjnym momentem działań majora Potockiego była zwycięska bitwa pod Krawczunami-Nowosiółkami 13 lipca 1944 roku, w której jego zgrupowanie pokonało siły niemieckie, przyczyniając się do wyzwolenia Wileńszczyzny.

Niestety, sukces ten został przyćmiony aresztowaniem Potockiego przez NKWD 17 lipca 1944 roku. Spędził kolejne lata w sowieckich obozach, by ostatecznie powrócić do Polski w 1947 roku. Jego losy po powrocie do kraju były nadal naznaczone prześladowaniami, tym razem ze strony komunistycznych władz Polski.

Odsłonięcie muralu w Goniądzu jest ważnym krokiem w przywracaniu pamięci o majorze Potockim i jego zasługach dla Polski. Uroczystość zgromadziła nie tylko przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, ale także rodzinę majora, podkreślając znaczenie jego postaci dla lokalnej społeczności i historii narodowej.

źródło: facebook.pl

Poprzedni Artykuł

Dni Moniek 2024: Dwudniowe święto miasta

Następny Artykuł

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Mikicinie

post-bars