Nocny spacer z Królem Zygmuntem Augustem po Puszczy Knyszyńskiej
W wigilię kolejnej rocznicy śmierci króla Zygmunta Augusta, który ukochał Puszczę Knyszyńską i wybudował w Knyszynie swoją rezydencję, Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – “Kurs na Knyszyńską | Nocny spacer z Królem Zygmuntem Augustem”.Podczas nocnego spaceru uczestnicy będą mieli okazję podążyć śladami ostatniego z Jagiellonów i odkryć tajemnice związane z jego niezwykłą postacią. Dlaczego Zygmunt II August spędził niemal 500 dni swojego panowania w Knyszynie? Czy zostawił swoje serce w Puszczy Knyszyńskiej, jak głosi legenda?
Przewodnicy po królewskim Knyszynie
Niezwykłymi przewodnikami po dawnym królewskim Knyszynie i Puszczy Knyszyńskiej będą:
- Paweł Średziński – publicysta, dziennikarz i autor książek poświęconych Puszczy Knyszyńskiej
- Mieczysław Lewkowicz – wieloletni prezes Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego, opiekun królewskich sadzawek i cmentarza żydowskiego
- Krzysztof Bagiński – obecny prezes Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego
Wspólnie spróbują rozwikłać zagadki związane z życiem i panowaniem Zygmunta Augusta, a także poszukają śladów jego obecności w Puszczy Knyszyńskiej.
Szczegóły wydarzenia
Nocny spacer z Królem Zygmuntem Augustem odbędzie się w sobotę, 6 lipca. Rozpocznie się o godzinie 19:00 przy wejściu na knyszyński cmentarz żydowski i królewskie sadzawki. Następnie uczestnicy udadzą się gościńcem, by odwiedzić królewski zwierzyniec. Zakończenie spaceru zaplanowano w żwirowni, gdzie na uczestników będzie czekało ognisko i poczęstunek z potrawami regionalnymi. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a jego organizator, Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne, nie ponosi odpowiedzialności za szkody osobowe. To wyjątkowa okazja, aby przenieść się w czasie i odkryć tajemnice związane z pobytem Zygmunta Augusta w Puszczy Knyszyńskiej. Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne pragnie w ten sposób zainicjować tradycję upamiętnienia króla, który planował uczynić z Knyszyna stolicę Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
źródło i fot.: Puszcza Knyszyńska