Festiwal Tradycji Ludowej “ANTOŚ MALOWANY” w Krypnie
W niedzielę 28 lipca mieszkańcy Krypna i okolic będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym. Festiwal Tradycji Ludowej “ANTOŚ MALOWANY”, realizowany w ramach projektu “Śpiewajmy tradycyjnie”, rozpocznie się o godzinie 13:00 i zapowiada się jako prawdziwa uczta dla miłośników folkloru.
Głównym punktem programu będzie konkurs na najlepsze wykonanie piosenki z repertuaru zespołu śpiewaczego Długołęczanki. Uczestnicy będą rywalizować w trzech kategoriach wiekowych: do 10 lat, 11-17 lat oraz 18+. Po konkursie wystąpi sam zespół Długołęczanki, prezentując swój bogaty repertuar.
Festiwal oferuje również szereg innych atrakcji. O godzinie 14:00 swoje umiejętności zaprezentuje młodszy zespół mażoretek AFERUNIE z Krypna. Następnie Koło Gospodyń Wiejskich w Długołęce przedstawi scenkę obrzędową “Zapusty”, przybliżając widzom tradycje karnawałowe.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie potańcówka i warsztaty tańców tradycyjnych, rozpoczynające się o godzinie 15:00. W tej części festiwalu wystąpią lokalni harmoniści pedałowi, śpiewacy i kapele. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Eugeniusz Głódź, Stanisław Motybel, Miłosz Maśkiewicz, Janek Kamiński, Kapela Julki, Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej oraz zespół Żemerwa.
Równolegle do występów scenicznych odbędą się różnorodne warsztaty rękodzielnicze. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w garncarstwie pod okiem Pawła Piechowskiego z Czarnej Wsi Kościelnej, poznać tajniki tkactwa dwuosnowowego z Tkaniną Beni i Agi z Korycina, nauczyć się haftu krzyżykowego z Kołem Gospodyń Wiejskich w Krypnie Wielkim, a także wziąć udział w warsztatach malowania na tkaninach prowadzonych przez Gminny Ośrodek Kultury w Krypnie.
Organizatorzy zapraszają również rękodzielników do bezpłatnego wystawienia swoich stoisk, co dodatkowo wzbogaci atmosferę festiwalu.
“ANTOŚ MALOWANY” to nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale przede wszystkim szansa na poznanie i kultywowanie lokalnych tradycji. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, edycja 2024, co podkreśla jego znaczenie dla zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.
Festiwal Tradycji Ludowej “ANTOŚ MALOWANY” zapowiada się jako niezapomniane wydarzenie, łączące pokolenia i kultywujące bogactwo polskiej kultury ludowej. To doskonała okazja dla mieszkańców Krypna i okolic do wspólnego świętowania, nauki i zabawy w duchu lokalnych tradycji.
źródło: gminakrypno.pl